Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... NEINCEPREA URMARIRII PENALE
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

NEINCEPREA URMARIRII PENALE

AM UN DOSAR CU NEINCEPEREA URMARII PENALE DEOARECE M A PRINS CU NUMERE EXPIRATE DE O ZI!!. deja dureaza de 6 luni inchiderea dosarulrui.Oare cat mai trebuie sa astept tinand cont ca depind de permis ca am un copil. Se poate sa trimit vreo cerere la parchet sa stau doar o luna fara permis si nu 3???
Vreti sa spuneti ca dosarul a plecat cu propunere la parchet? fiti mai explicit.
da. dar de la parchet nu a ajuns nici o decizie prin posta si sunt 6 luni
POT TRIMITE LA PARCHET VREO CERERE CA SA STAU DOAR O LUNA FARA PERMIS IN LOC DE 3 CAT ESTE IN LEGE? SI MAI AM O INTREBARE: TREBUIE SA DAU SALA?
Dupa ce vi se comunica ordonanta de clasare/renuntare la up(trebuie confirmata de instanta), perioada de suspendare o stabileste şeful serviciului poliţiei rutiere, nu procurorul.
Multumesc.Si pot face o cerere catre politia rutiera sa reduca pedeapsa?