avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Creanțe fiscale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Creanțe fiscale

Am primit pe 15.12.2017 o somație de plată a restanțelor la CASS din anul 2012, la care am făcut o sesizare la ANAF pe data de 02.01.2018, prin care am arătat că :
- sunt pensionar ;
- prin decizia de impunere (F250) din 2013 am avut diferente în minus care acopereau creanța(dacă ar fi fost) și această diferență în minus a fost compensată cu obligațiile la buget ;
- dacă ar fi fost creanțe restante am aplicat la OG44/2015 și am plătit ce trebuia conform deciziei și prevederilor ordonanței.
La această adresă am primit pe 18.01. 2018 o comunicare prin care se arată că se poate introduce contestație la instanța judecătorească în termen de 15 zile de la comunicare cf. art 250(4) din legea 207/2015.
Întrebarea mea este : Care ar fi calea de urmat în această situație ?

Alte discuții în legătură

Arenda - decizie impunere anuala anaf 2016 in 2018? cyan cyan Impreuna cu fratele meu avem un teren agricol mostenit de la tatal nostru si pe care l-am dat in arenda, nu ne putem ocupa de el intrucat avem domiciliul in ... (vezi toată discuția)
Diferenţe de contribuţii rezultate din regularizarea anuală diferente stabilite in minus bogdanCatalin88 bogdanCatalin88 Buna ziua, Am primit in Spatiul Privat Virtual (platforma ANAF) doua documente in format PDF. 1. DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pentru stabilirea ... (vezi toată discuția)
Plata restante cass jack electro jack electro Am lichidat PFA in 2014. Am primit acum de la ANAF o somatie pt.plata obligatiilor restante accesorii pe perioada 2008-2010 preluate de la CASMB in 2012, ... (vezi toată discuția)