Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... refuz plata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

refuz plata pensie alimentara

buna seara,momentan sunt in proces de divort si plata pensiei alimentare revine in atributia fostului sot...intrebarea mea ar fi daca as putea sa refuz sa mi se plateasca aceasta pensie alimentara sau e obligat prin lege sa o plateasaca?
Art. 101 -Codul familiei.

Parintii sunt datori sa ingrijeasca de copil. Ei sunt obligati sa creasca copilul, ingrijind de sanatatea si dezvoltarea lui fizica, de educarea, invatatura si pregatirea profesionala a acestuia, potrivit cu insusirile lui, in conformitate cu telurile statului, spre a-l face folositor colectivitatii.
Puteti sa stabiliti cu fostul sot sa nu va plateasca pensia alimentara,propuneti si in instanta acest lucru si instanta va stabili daca este cazul sau nu sa-l oblige la plata pensiei.
Renuntarea la actiunea privind incasarea pensiei alimentare pentru intretinerea copiilor si incetarea procedurii in legatura cu aceasta se admite , daca renuntarea nu contravine intereselor copilului (art. 35 C.P.C.).
[ link extern ]
B-)
ganditi'va, totusi , ca pensia alimentara este de fapt o pensie de intretinere a minorilor, este dreptul lor, nu al parintilor carora li se da custodia minorilor
cugetati bine daca merita sa'i privati de acest drept
In principiu nu puteti renunta dvs. la plata pensiei de intretinere, aceasta pensie fiind dreptul minorului, iar nu al dvs. personal. Renuntarea , contravine intereselor copilului .