Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Provocarea ilegala a avortului - jurisprudenta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Provocarea ilegala a avortului - jurisprudenta

Ma poate indruma cineva in vederea gasirii de jurisprudenta in domeniul provocarii ilegale a avortului?
CODUL PENAL spune: Infractiune care face parte din grupul infractiunilor contra vietii,
integritatii corporale si sanatatii, asezate in sectiunea II, cap. I, t. II, art. 185, C. pen., partea speciala, si consta in intreruperea cursului sarcinii, prin orice mijloace, savarsita in vreuna din urmatoarele imprejurari: in afara institutiilor medicale sau cabinetelor medicale autorizate in acest scop; de catre o persoana care are calitatea de medic de specialitate; daca varsta sarcinii a depasit patrusprezece saptamani.
Poate va ajuta:
[ link extern ]
Decizie din 1978:
[ link extern ]
Un articol din 2002:
[ link extern ]
Pe site-ul Inaltei Curti, dar aveti mult de cautat…
[ link extern ]

Nu cred ca sunt publicate prea multe sentinte / decizii in acest sens…
La arhivele instantelor puteti gasi, daca are cineva rabdare sa caute, sau cautati dv in arhiva daca aveti o adeverinta de practica – in ipoteza ca sunteti studenta; sau o aprobare (motivata serios) de la presedintele instantei…