Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Întrebare impozit pe venit din pictură
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Întrebare impozit pe venit din pictură

Vreau sa intreb timp liber pictez daca vand trebuie sa platesc impozit venit.
Am fost la Anaf si acolo a zis ca nu pot pt,sint persoana privata.
Vreau sa raman persoana privata pt pictez timp liber
Manuela Rășină, administrator
Una este ca pictati de hobby si alta este ca pictati ca sa vindeti (asta este deja o afacere, nu mai este hobby). De dumnevoasra depinde cum va definiti "prestatia". Ce trebuie sa stiti este ca veniturile sunt impozabile, in conditiile in care se face din asta o afacere, chiar si personala, pe CNP. Impozitarea este prevazuta la art. 114, ciod fiscal, venituri din alte surse.