Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

Buna, in 01.10.2013 am fost condamnat la 2 ani cu suspendare si 4 ani de incercare, cand intervine reabilitarea de drept sau cand pot face reabilitare judecatoreasca. multumesc
ART. 86 c.p. 1969
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Si termenul de incercare este compus din pedeapsa plus periada de incercare adica in cazul meu 2+4 egal 6 ani. sau este vorba doar de cei 4 ani?
tuty87, utilizator
????