avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

Buna, in 01.10.2013 am fost condamnat la 2 ani cu suspendare si 4 ani de incercare, cand intervine reabilitarea de drept sau cand pot face reabilitare judecatoreasca. multumesc
Cel mai recent răspuns: tuty87 , utilizator 17:05, 27 Ianuarie 2018
ART. 86 c.p. 1969
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Si termenul de incercare este compus din pedeapsa plus periada de incercare adica in cazul meu 2+4 egal 6 ani. sau este vorba doar de cei 4 ani?
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Ianuarie 2018
tuty87, utilizator
????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitarea de drept sau judecatoreasca mugur2015 mugur2015 Buna ziua!In luna aprilie 2010 am primit pedeapsa cu inchisoare de un an si jumatate cu suspendarea executarii si un termen de incercare de 3 ani si 6 ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea de drept Vali1967 Vali1967 Bună ziua În Noiembrie 2013 am fost condamnat definitiv la 2 (doi) ani cu suspendare și 4 ani de încercare. Conform noului cod penal , mă încadrez în ... (vezi toată discuția)
Termen de incercare maria 333 maria 333 Daca un cetatean strain a avut o condamnare de 6 luni de închisoare,a avut suspendarea conditionata a executării pedepsei cu fixare de termen de încercare ... (vezi toată discuția)