Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sechestru imobiliar,
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sechestru imobiliar,

buna seara , intrebare: daca un locatar este dat in judecata de o asociatie , pana la terminarea procesului primirea hotararii judecatoresti definitive , asociatia de proprietary are voie , poate sa I puna sechestru imobiliar pe apartament?. multumesc.
De cand as. prop. "pune sechestru imobiliar"?
]Faceti confuzie cu aplicarea de catre asociatie a privilegiului imobiliar, ceea ce este cu totul altceva, insa - aceasta prerogativa a as. prop. trebui sa urmeze , mai intai o alta procedura:
- debitorului i se calculeaza penalitati;
- debitorului i se aplica privilegiul imobiliar:
- daca debitorul continua sa nu-si achite debitul, atunci, unele asociatii il someaza in scris - ca poate omu' nu stie de ce trebuie sa achite debitul la asociatie; aceasta faza nu este obligatorie...;
- in final, singura cale de recuperare a debitului este instanta, eventual ex. jr.
Daca asta ati vrut sa intrebati?
Daca debitorul este in instanta, este posibila aplicarea de catre as. prop. a privilegiului imobiliar care nu face altceva decat sa blocheze proprietarul sa-si instraineze locuinta, fara stirea as. prop.
Succes!