Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

O persoana care are vechime in munca in jur de 35 de ani se poate pensiona mai devreme de varsta standard? daca da, care ar fi conditiile?
Precizati, sexul.
In caz de femeie precizati in plus luna si anul nasterii.
este vorba de o femeie care este nascuta in anul 1960 luna dec ziua 29
Decembrie 1960 Noiembrie 2022 61/11 31/11

Limita de varsta la 61 ani si 1 1 luni
Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala ala 56 ani si 11 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 ani si 11 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate)..
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 ani si 11 luni.
La momentul 29/01/2018 penalizarea este de 20,3%