avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua! Mam nascut in anul 1960 si as vrea sa imi spuneti ce sanse am sa ies la pensie ! Am aproximativ 30 de ani de vechime in munca!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:17, 8 Septembrie 2015
Daca nu ati lucrat in grupe superioare sau conditii de munca:
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Îmi cer scuze dar am uitat sa precizez ca sunt femeie! Aștept un răspuns! Multumesc
Precizati,luna si anul nasterii.
20-septembrie-1960
Limita de varsta la 61 de ani si 10 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima esre de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie CameliaGh CameliaGh Buna ziua, Va rog frumos sa-mi spuneti toate variantele de iesire la pensie (anticipat, anticipat partial cu sau fara penalizare si cat este penalizarea, de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata femei si barbati crisannatalia crisannatalia Sunt nascuta la 5.03.1960 si lucrez din 1.09.1977.Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata si cat este penalizarea? Sotul meu este nascut la 6.05.1956 si ... (vezi toată discuția)
Despre pensii biancaco biancaco La ce fel de pensie se poate incadra o persoana nascuta la 13.09.1960, care a lucrat din anul 1978 pana in anul 2010? (vezi toată discuția)