Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 600 PFA norma de venit - baza de calcul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 600 PFA norma de venit - baza de calcul 2017 sau 2018?

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti daca un PFA la norma de venit, care in 2017 a avut norma sub 22800, iar in 2018 norma e fix 22800, are obligatia depunerii declaratiei 600? Ce venit se ia in calcul, cel din 2017 sau 2018?
Am gasit raspunsuri contradictorii.
Multumesc
Pt cine mai e interesat, am sunat la anaf si mi-a spus doamna de acolo ca se ia raportat la venitul din 2017 chiar daca sunt la norma de venit. deci indiferent cat e norma anul asta, daca anul trecut a fost mai mica de 1900 pe luna adica 22800 pe an, nu e nevoie sa depunem declaratia 600 decat daca vrem sa ne asiguram facultativ.