Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Greva spontana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Greva spontana

La greva spontana au participat 600 lucratori.
Administratia o declara greva ilegala. Pot fi trasi la raspundere lucratorii?
Salariatii participanti la o greva spontana vor raspunde fata de angajator in temeiul dispozitiilor art. 254 C. muncii - fost art.270 C.mun. - , nefiind admisibila obligarea acestora la daune morale.
(Şerban Beligrădeanu, Inadmisibilitatea - de regulă - a acordării daunelor morale în cadrul raportului juridic de muncă reglementat de Codul muncii, în Dreptul nr. 2/2006, p. 113)

Salariaţii care încetează activitatea invocând o grevă spontană, deci în afara cadrului legal pentru organizarea şi desfăşurarea grevei, sunt susceptibili să răspundă disciplinar, întrucât îşi încalcă obligaţiile de serviciu.
(Ion Traian Ştefănescu, Tratat de dreptul muncii, vol. II, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2003, p. 317-318)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc. Cum se poate apara si dovedi ca a fost o greva spontana. Lucratorii au declarat ca liderii de sindicat nu-i mai reprezinta. Liderii de sindicat si-au dat demisia. Revolta a fost din initiativa lucratorilor. Cum ne aparam? Se anunta chiar demisii.
Nu prea aveti cum sa va aparati in astfel de situatii ... trebuie doar stabilit daca s-a perturbat sau nu activitatea societatii.
Cornel Vasile, Consilier juridic