Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut

Buna ziua.. Am facut un imprumut la provident acum vreo 8 ani.. Am luat 700 lei, nu am platit nici o rata. Oare mai sant in baza lor de date?? Multumesc
cu siguranta
Greu de spus, insa, din cate spuneti, cred ca a intervenit prescriptia.
Dupa cat timp mi se sterg??
Sa inteleg ca ar fi posibil sa mi se fi sters din baza de date?? Totusi sant 8 ani poate chiar mai mult
Buna ziua!
Interventia prescriptiei nu echivaleaza cu stergerea datoriei. Datoria fata de societate exista in continuare. Prescriptia doar stinge dreptul creditorului la actiune. Altfel spus, creditorul nu va mai putea initia executarea silita dar, daca achitati datoria, intr-o conjunctura oarecare, e bine platita.
Avand in vedere ca sunteti datoare, e foarte posibil sa figurati inca in evidentele firmei, aceasta avand un interes legitim sa prelucreze datele dumneavoastra, pana la achitarea datoriei.

Cu stima,