Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua . Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua . Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu raspunsuri.

In primul rand sunt 2 frati: tatal meu si fratele lui care sunt proprietarii unei case si teren arabil. Tatal meu este decedat de 3 ani si are ca urmasi sotie si 2 copiii in viata. Unchiul este decedat de 2 luni si nu a fost casatorit si nici copiii nu are. De unchi ne-am ocupat noi de cand traia si in special de cand a cazut la boala pana cand a murit si pana in ziua de azi cu ce se cere dupa moarte. Tata si unchiu m-ai au inca un frate si o sora in viata care vor sa deschida partaj si cer parte la casa si pamant. De aici va intreb : E posibil ce vor? Au drept la o parte sau tot? Noi mostenitoriii tatalui ne alegem cu ceva ? Sau de la unchi ?
Cota unchiului se împarte intre cei 2 nepoți și ceilalți 2 frați in viata. Sora va avea 1/3, fratele 1/3, iar nepoții 1/3 (adica 1/6 fiecare).
Cota tatălui se împarte intre mama (1/4) si cei 2 copii (3/4, adică 3/8 fiecare)
Va multumesc .