avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit mod de calcul impozit pe profit trimestrul III
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

mod de calcul impozit pe profit trimestrul III

Buna seara, va rog mult sa va uitati daca este corect cum am gandit :
calcul impozit profit pe trimestrul III :
venituri totale = 840,cheltuieli totale = 688, din care 367 impozit pe profit
840-688 = 152
152+367 = 519
519*16% = 83
83 - 367 =
in declaratia 100 nu mai trec impozit pe profit datorat, ci numai impoziul minim
este corect?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters109653 , utilizator 00:52, 6 Noiembrie 2009
In mesajul initial e vorba de venit si chelt totale din care un impozit pe profit. Deci sunt sumele anuale.
Cei 83 lei rezultati din calcul sunt impozitul pe tot anul pina la 30.09.

Trebuie vazut care este impozitul calculat la trimestrele precedente, iar acestea se compara cu 83. Daca 83 este mai mare decit suma lor se declara diferenta, daca suma lor este mai mare decit 83 se declara 0.
Acei 367 lei sunt impozitul minim pt trim II, nu este impozitul rezultat din calcul.
Daca la trim anterioare am avut impozit calculat, iar la trim III trec impozitul anual calculat, nu se dubleaza acele sume?

In ceea ce priveste declararea, aveti dreptate. Daca impozitul calculat este mai mic decit cel minim, atunci ambele sume se trec in declaratie, pt a se putea intocmi declaratia 101.
Corect Simona.Eu am inteles din mesaj ca cei 83 lei reprezinta -citez "calcul impozit profit trim.lll" iar in acest caz logica mea este corecta, iar modul de completare al decl.100 ar fi cel aratat de noi.
La suma datorata se trece impozitul datorat , calculat respectand vectorul fiscal.
La suma de plata se trece minim cf.OG 34/2009 .
Programul este in asa fel facut , incat va pastra ca fiind de plata si va lista sumna cea mai mare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit pe trim. iv niko 94 niko 94 Noi ne incadram la impoz forfetar pe trim de 2150 lei.In trim.III am platit 2747 lei, in trim IV cum se procedeaza: 1Se plateste impz forfetar, adica 2150 ... (vezi toată discuția)
Mod de completare declaratia 101 profit an 2009 consela consela la 31.12.2009 am urmatoarea situatie: impozit ptofit anual calculat cumulat =3869 transa impozit forfetar cf cifra afaceri 2008= 5733 imp profit trim I ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 aida1 aida1 Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine. Trim.I - pierdere Trim II - impozit din calcul: 360, dar declarat si platit forfetarul 367 TrimIII - ... (vezi toată discuția)