avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de CO neefectuate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de CO neefectuate

Va rog sa ma ajutati cu un calcul:daca sunt angajata din data de 16 martie 2017,cu un salariu net de 1200.00 lei si 21 de zile de CO/CIM (din care au mai ramas de efectuat 9 zile),pentru acestea 9 zile,cati bani mi se cuvin?Am mers la serviciu si...este corect sa mi se compenseze aceste zile,in bani...Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:22, 2 Februarie 2018
Compensarea zilelor de CO neefectuate are loc numai la incetarea c.i.m., potrivit art.146 alin.3 C.mun.

Pentru zilele de CO neefectuate in 2017, angajatorul are obligatia sa vi le acorde pana la data de 01.07.2019.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu impus de angajator sau compensare Cassy90 Cassy90 Buna ziua! firma la care lucrez ne-a anuntat ca putem fi compensati pentru concediul neefectual pe anul acesta.. A devenit legala aceasta optiune?? Cat timp nu ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna amaria70 amaria70 Bună ziua! Am o întrebare dacă în luna August îmi dau demisia cu preaviz și nu am efectuat tot CO zilele ramase se pot plăti. CO fiind de 21 de zile. ... (vezi toată discuția)
Plata zile de co in cazul demisie saulescueduard saulescueduard Buna ziua, Conform CIM la inceputul anului 2017 am primit 21 de zile de concediu. Am demisionat in 26.08.2017 iar in momentul respectiv mai aveam 5 sau 6 ... (vezi toată discuția)