Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot lua in calcul vechimea in munca din alta tara?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot lua in calcul vechimea in munca din alta tara?

Buna ziua,
O persoana care a lucrat in Spania in perioada 07.01.2010 - 07.01.2011 respectiv in perioada 05.05.2011 - 01.01.2012 solicita la locul de munca actual sa I se ia in considerare vechimea in munca pentru perioada lucrata in Spania.
Prezinta angajatorului doua situatii privind Raport Activitate in Munca tradus in lb. romana din lb. spaniola.
Intr-un raport este redat numele angajatului, adresa din spania si mentioneaza ca a figurat cu stagiu de cotizare la Sistemul de Asigurari Sociale, un numar de 1 an 7 luni 16 zile.
Situatia referitoare la respectiva perioada prezentata in alt raport : 07.01.2010 - 07.01.2011 respectiv perioada 05.05.2011 - 01.01.2012 (dar in dreptul lor este scris un cod itm 121043xxxxx pavimentos ..., restul datelor din adeverinta sunt in limba romana dar sunt perioade de incetare si somaj)
Persoana s-a angajat in Romania cu o vechime de 2 ani si o luna. La unitatea care lucreaza in present are o vechime in munca de 2 ani si 7 luni (perioada lucrata in Romania + perioada lucrata in unitate de la data angajarii)
Actualmente vechimea in munca, calculata cu luarea in considerare a adeverintelor de vechime din Spania ar fi de 4 ani si 3 luni.
Intrebarea este daca pot sa iau in calcul ca vechime in munca perioada lucrata in Spania?
Va multumesc.

Se poate lua in calcul vechimea in munca din alta tara.
Dar daca nu are un contract de munca pe care sa il prezinte tradus angajatorului, in cazul unui control pot face dovada numai cu acest raport pe care l-a prezentat? Nu se ia in calcul numai la pensie?
1. Pana la data de 01.01.2011, cand a fost abrogat Decretul nr.92/1976, perioadele de timp lucrate in strainatate de cetatenii romani se dovedesc cu actele originale emise de unitatile la care s-a desfasurat activitatea, in afara de cazurile in care, in conventiile incheiate de Romania cu alte state, se prevede altfel.

Dupa aceasta data, nu mai exista o astfel de reglementare.

2. Perioada de activitatea desfasurata in strainatate poate fi recunoscuta in tara ca si vechime in munca, in afara considerarii ca si stagiu de cotizare pentru pensie. O astfel de reglementare poate fi mentionata in reg.intern al angajatorului din tara sau in ccm aplicabil acestuia.