Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Refacere mansarda
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Refacere mansarda

As fi interesata sa achizitionez un apartament intr-o mansarda construita in 2012 pe un bloc vechi. In 2016 acoperisul intregii mansarde a luat foc. Am inteles ca dupa cumparare trebuie sa cer un certificat de urbanism in care mi se va spune care sunt avizele si cum trebuie sa renovez acolo. Cel mai urat lucru pe care mi l-ar putea cere este un proiect nou( sa nu pot construi pe cel vechi intrucat dezvoltatorul nu vrea sa il dea) . Se mai ofera autorizatii pentru proiect nou de mansarda? Trebuie sa fac proiect pentru toata mansarda sau pot legal sa fac un proiect doar pentru apartamentul meu? In ce conditii pot renova acoperisul + interiorul apartamentului meu si care ai fi paşii ?
Nu se acorda autorizatii pentru interventii partiale acoperis/mansarda
Pentru certificat de urbanism contactat serviciul specializat din primarie care detine intreg dosarul cu documentele necesare executiei mansardei
Daca mansarda a fost executata in 2012 ,executantul nu a prezentat garantia ?
Cine este vinovat pentru incendiu?

Vinovata a fost o doamna a cărui triplă de la frigider a luat foc.ea s-a panicat si a dat cu o patyra si s-a extins si abia dupa jumate de ora au sunat vecinii la pompieri... am vazut la unul din proprietari o garantie de 10 ani... dar dezvoltatorul a inshis firma si a deschis alta sub alt nume
ynocentta a scris:

Nu se acorda autorizatii pentru interventii partiale acoperis/mansarda
Pentru certificat de urbanism contactat serviciul specializat din primarie care detine intreg dosarul cu documentele necesare executiei mansardei
Daca mansarda a fost executata in 2012 ,executantul nu a prezentat garantia ?
Cine este vinovat pentru incendiu?

Sa inteleg ca nu am nevoie de autorizatii.de nimic? Pot sa ma apuc eu sa renovez acolo? Ma gandesc ca vine politia comunitara si se ia de mine ca de ce nu am aviz isu.autorizatie de renovare...nu stiu

Habbabear a scris:

Vinovata a fost o doamna a cărui triplă de la frigider a luat foc.ea s-a panicat si a dat cu o patyra si s-a extins si abia dupa jumate de ora au sunat vecinii la pompieri... am vazut la unul din proprietari o garantie de 10 ani... dar dezvoltatorul a inshis firma si a deschis alta sub alt nume
ynocentta a scris:

Nu se acorda autorizatii pentru interventii partiale acoperis/mansarda
Pentru certificat de urbanism contactat serviciul specializat din primarie care detine intreg dosarul cu documentele necesare executiei mansardei
Daca mansarda a fost executata in 2012 ,executantul nu a prezentat garantia ?
Cine este vinovat pentru incendiu?

In conditiile in care
In 2016 acoperisul intregii mansarde a luat foc.
,acoperisul fiind parte comuna condominiu,era normal ca reprezentantii asociatiei de proprietari sa desfasoare acte si actiuni cu scopul remedierii/reparatiei acoperisului blocului
Daca acoperisul intregii mansarde in 2016 a ars ,asociatia de proprietari nu a demarat actiuni impotriva vinovatului ?
Fiind vorba despre acoperisul mansardei acesta reprezinta parte comuna si legal este responsabilitatea asociatiei de proprietari sa desfasore demersuri pentru executarea reparatiilor,
pentru obtinerea formalitatilor legale de executare reparatii
Fiind vorba despre incendiu,trebuie sa se execute expertiza tehnica care sa concluzioneze daca a fost sau nu afectata structura de rezistenta a imobilului
Acesta expertiza a fost facuta de asociatie si ea a rămas deschisa pentru a se reveni asupra ei. Din 2016 pana azi a mai nins,plouat acolo . In acea expertiza spune ca acoperisul este ars propotie de 100 la suta. Si şarpanta dintre cele doua nivele ale mansardei(fiind duplex ap.)este in proportie de 60% afectata. Nu este afectata structura !!! Timp de 2 ani nu s-au inceput lucrari.nimi.de ce ? Eu cred ca legal nu se mai dau avize.sau e ceva in neregula

ynocentta a scris:

In conditiile in care
In 2016 acoperisul intregii mansarde a luat foc.
,acoperisul fiind parte comuna condominiu,era normal ca reprezentantii asociatiei de proprietari sa desfasoare acte si actiuni cu scopul remedierii/reparatiei acoperisului blocului
Daca acoperisul intregii mansarde in 2016 a ars ,asociatia de proprietari nu a demarat actiuni impotriva vinovatului ?
Fiind vorba despre acoperisul mansardei acesta reprezinta parte comuna si legal este responsabilitatea asociatiei de proprietari sa desfasore demersuri pentru executarea reparatiilor,
pentru obtinerea formalitatilor legale de executare reparatii
Fiind vorba despre incendiu,trebuie sa se execute expertiza tehnica care sa concluzioneze daca a fost sau nu afectata structura de rezistenta a imobilului