Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Compensare medicamente diabetic neasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Compensare medicamente diabetic neasigurat

Sunt fara asigurare ( ramas fara serviciu ) diabetic tip 2 si medicul refuza sa imi dea reteta pt medicamente compensate . Este legal ? daca nu , cum pot argumenta , este o lege in acest sens ?Multumesc.!
De trei tipuri de servicii medicale beneficiază pacientul neasigurat la Sănătate la medicul de familie.
1. asistenţă medicală în caz de urgenţă medicală;
2. consultaţii pentru boli infecto-contagioase;
3. consultaţii pentru monitorizarea gravidei şi lehuzei.

În ambulatoriu, pacienţii neasiguraţi la Sănătate vor beneficia de consultaţii pentru urgenţe medico-chirurgicale, consultaţii pentru supravegherea și depistarea bolilor infecto-contagioase, precum şi de consultații de monitorizare a evoluţiei sarcinii şi lehuziei.

Concret, pacientul neasigurat la Sănătate are dreptul la o singură consultaţie pentru fiecare urgenţă medicală cu care se prezintă la medic.
În această consultaţie intră toate serviciile medicale necesare pentru rezolvarea situaţiei care pune în pericol viaţa pacientului şi/sau bilet de trimitere pentru internare în spital pentru cazurile care depăşesc posibilităţile de tratament în ambulatoriul de specialitate.