Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Modificare act constitutiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Modificare act constitutiv

Dacă într-un srl sunt doar doi asociați,in cazul morții asociatului majoritar(care era și administrator) ,asociatul care rămâne poate obliga in cadrul aga moștenitorii asociatului majoritar sa își însușească părți sociale, aceștia din urmă neavând drept de vot? așa am înțeles din citirea legii ca neprofesionist, vă rog ajutati-ma să înțeleg
george-neagu, moderator
Daca s-a dezbatut mostenirea si exista clauza in actul constitutiv ca societatea continua cu mostenitorii, da, puteti face demersuri pentru inscrierea mostenitorilor ca si asociati.

Totusi, pentru efectuarea efectiva a inscrierii, veti avea nevoie si de semnatura mostenitorilor.