Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decizie discriminatorie luată de comitetul executiv ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decizie discriminatorie luată de comitetul executiv în privința animalelor de companie. Cum se poate contesta?

Buna ziua.
Am urmatoarea problema.Detin un caine de talie mica intr-un apartament.comitetul executiv ia decizia ca locatarii nu au voie sa tina caini(nu si alte animale de companie) in apartamente.Aceasta decizie este sau nu discriminatorie avqnd in vedere ca pana si administratorul de bloc detine un animal de companie(pisica de exemplu), precum si alti vecini din bloc?
Daca e discriminatorie(posibil cu atac direct asupra detinatorilor de caini, care in cazul nostru sunt doar doi) cum se poate contraataca si anula aceasta decizie, si de asemenea daca locatarii ce au caini nu respecta aceasta hotarare, ce li se poate intampla?
Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Ar trebui ca in cuprinsul hotararii sa fie mentionata si o sanctiune nu ?
Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
a) duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere ale asociatiei de proprietari;
b) emite, daca este cazul, decizii scrise privind reguli pentru ducerea la indeplinire a hotararilor adunarilor generale si pentru respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere, precum si alte decizii ce privesc activitatea din asociatia de proprietari;
c) intocmeste proiectul bugetului de venituri si cheltuieli si pregateste desfasurarea adunarilor generale;
d) reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune;
e) intocmeste sau propune planuri de masuri si activitati si urmareste realizarea lor;
f) supravegheaza desfasurarea tuturor activitatilor din cadrul asociatiei de proprietari, in mod special situatia incasarilor si platilor lunare;
g) pentru scopul si activitatile asociatiei de proprietari, angajeaza si demite, incheie si reziliaza contracte;
h) isi asuma obligatii, in nume propriu sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, privind interesele legate de cladire;
i) initiaza sau apara in procese, in nume propriu sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, interesele legate de cladire;
j) stabileste sistemul propriu de penalizari ale asociatiei de proprietari pentru restantele afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei de proprietari, conform prevederilor legale;
k) avizeaza documentele asociatiei de proprietari;
l) asigura completarea la zi a cartii tehnice a constructiei;
m) asigura urmarirea comportarii in timp a constructiei, pe toata durata de existenta a acesteia;
n) gestioneaza situatiile exceptionale si de criza;
o) exercita alte atributii care i-au fost conferite prin hotararile adunarii generale.
(2) Sedintele comitetului executiv sunt legal intrunite daca jumatate plus unu din numarul membrilor sai sunt prezenti. Sedintele comitetului executiv pot fi convocate de presedintele asociatiei de proprietari sau de jumatate plus unu din numarul membrilor sai.
(3) Deciziile comitetului executiv se consemneaza in registrul de decizii al comitetului executiv.
Nu au voie sa va interzica...cel mult pot sa va puna la plata,dar numai in urma unei hotarari a Adunarii Generale.Cel mai bine nu-i bagati in seama.
Nu scrie in statutul asociatiei asa ceva precum nici in regulamentul de ordine al asociatiei deci legal nu au ce sa va faca pentru utilitatile blocului asociatia a incheiat contracte numai pentru persoane fizice deci animalele de companie nu pot fi trecute la intretinere si nu exzista o lege care sa interzica detinerea de animale de companie intr-o proprietate privata deci orice decizie o ia comitetul asociatiei cat si adunarea generala este lovit de nulitate nu acceptati daca doresc sa mearga pe cale legala nu au decat o sa piarda cu succes si mai dau bani si la avocati sa reprezinte asociatia de asemenea si dv.sa fiti relaxat si linistit impreuna cu animalul de companie nu dati raspuns la provocari fiti sigur ca nu au acordul a 50+1 dintre toti proprietarii asociatiei si ca sa mearga in instanta le este necesar 2/3 din acordul tuturor proprietarilor de obicei presedintii o cam iau razna uita ca sunt platiti de toti proprietarii inclusiv de dv si este angajat in asociatie nu patron de bloc.
Si demonstreaza ca hotararea pe care o prezinta este conforma cu o lege in vigoare in acest caz nu o are, deasemenea asa ceva nu este consemnat in statutul asociatiei si nici in regulamentul de ordine interioara a blocului,ce trebuie sa faca un presedinte stim toti si de asemenea stim ca unii fac exces de zel si fac si ce nu trebuie.
Vedeti-va de viata si lasati-i sa isi bata capul, nu exista prevederile legale pentru punerea la plata a animalelor de companie. In cazul in care va baga la plata pet-ul contestati lista de plata si apoi ii dati in judecata si sigur veti avea castig de cauza. Nicio lege in vigoare nu restrictioneaza dreptul unui proprietar sa detina un animal de companie in apartament. Se intelege, sa nu tii ursi, cai si cocosi!