Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... obtinere drept de servitute
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

obtinere drept de servitute

Am un teren intravilan pt care am cumparator. Acesta conditioneza cumpararea de garantarea dreptului de servitute pt terenul din dreapta care printr-o dezmembrare a devenit drum de acces pt parcela mea si inca 4. Prin Puz-ul facut de proprietarul parcelei de peste drum de mine
s-a publicat HCLM/2015 care la art 3 prevede - Lotul aferent drumului de acces propus pe parcela cu nr. cad. XXXXX va fi supus servituţii de trecere pentru acces la terenurile învecinate. In ce conditii pot beneficia de prevederile acestei HCLM, in conditiile in care prorietarul drumului este persoana fizica iar in CF, terenul apare ca pasune intravilan si nu ca drum. Mentionez ca persoana nu doreste sa-mi dea drept de servitute.Multumesc!
Actiunea confesorie poate fi intentata impotriva oricarei persoane care impiedica exercitarea dreptului, chiar si a proprietarului terenului, dreptul la actiune fiind imprescriptibil.
-Daca inteleg bine dezmembrarea s-a facut in baza declaratiei proprietarului si acesta nu a notat servitutea de trecere, si nici nu vrea asta.
-Dar dupa dezmembrare a facut un PUZ si s-a si aprobat, in care proiectantul/arhitectul a scris ca parcela cu nr cad. XXXX este drum si servitute de trecere... ceea ce nu este in realitate (parcela fiind pasune si fara servitute)
-Daca "proprietarul" nu face declaratia notariala in care sa accepte servitutile si nu noteaza in CF modificarile... inseamna ca PUZ-ul nu e valabil, si "vecinul nu are/nu avea dreptul sa isi construiasca casa si daca a construit atunci este ilegal pentru ca nu a respectat PUZ.
-Dar puteti incerca sa solicitati Primariei sa noteze HCL/2015 in CF , teoretic trebuia acordul vecinului pentru servitute cand s-a intocmit PUZ si s-a aprobat prin HCL.
ideea este ca terenul meu are front stradal deci nu e infundat, dar fiind teren industrial exista posibilitatea ca primaria sa nu accepte alta intrare din drumul judetean avand in vedere ca este una facuta( In continuarea parcelei care ar fi prevazuta ca drum) iar prin Puz-ul mentionat este prevazut ca ar trebui sa am acces din terenul persoanei fizice,
Fghjkkk, utilizator
Corect! Persoana a dezmembrat, a vandut parcela vecina, iar noul proprietar a facut puz pentru parcela lui si pt drumul de acces. Eu sunt convins ca in dosarul Puz-ului ,proprietarul si-a dat acordul de servitute pt celelalte parcele, pt ca altfel nu se aproba Puz-ul, dar nu stiu unde sa ma interesez si problema e urgenta! Pt o rezolvare concreta sunt dispus sa ofer si o compensatie materiala. Orice ajutor va fi bine venit