avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenzi
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenzi

Ce se intampla cu pv de amenda care au fost transmise spre executare dupa trecerea celor 90 de zile?
Cel mai recent răspuns: editaama , utilizator 08:45, 8 Februarie 2018
Pv neachitat devine titlu executoriu, stand la baza executarii silite, initial sub forma popririi asupra conturilor detinute de catre Dvs (evident daca sunteti titularul unui cont bancar), si ulterior in alte forme prevazute de lege.
buna ziua
nu ma refer la acest lucru , aici stiu,
ma refer la emitent care-l trimite dupa trecerea celor 90 de zile la primaria unde are domiciliul persoana
confor art 226 alin 7 eu pot sa-l remit unitatii emitente sa faca ce vrea cu el....
astept un raspuns
multumesc
nu este nici un consultatnt?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita amenda virgil82 virgil82 va salut acum un an de zile pe 17 06 2009 am primit amenda ratb pe linia 335 parca...in fine PV nu l-am semnat , dupa 15 zile vine acasa toate bune si ... (vezi toată discuția)
Prescriptie creanta - titlu executoriu ! DAMIS DAMIS Dragii mei ! Va rog sa ma luminati si pe mine cu privire la o creanta reprezentand lichiditati si care a fost consfiintita prin act notarial (intre doua ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu girant jacqueline_k jacqueline_k Buna ziua! Vreau sa va intreb daca un executor judecatoresc poate cere societatii unde lucreaza salariatul infiintarea popririi pe 1/3 din veniturile sale ... (vezi toată discuția)