Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cat timp este obligat angajatorul sa pastreze ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cat timp este obligat angajatorul sa pastreze contractul individual de munca?

Buna ziua,

Cat timp este obligat angajatorul sa pastreze in arhiva proprie contractul individual de munca dupa incetarea raporturilor de munca si unde este prevazuta aceasta obligatie pentru angajator.

Multumesc.
Bogdan Ionita, Consilier juridic
50 ani
Din Legea 16/1996, actualizata:
ART. 13
Persoanele juridice creatoare si detinatoare de documente depun spre pastrare permanenta la Arhivele Nationale si la directiile judetene ale Arhivelor Nationale, dupa cum urmeaza:
a) documentele fotografice, precum si peliculele cinematografice, dupa 20 de ani de la crearea lor;
b) documentele scrise, cu exceptia actelor de stare civila si a documentelor tehnice, dupa 30 de ani de la crearea lor;
c) documentele tehnice, dupa 50 de ani de la crearea lor;
d) actele de stare civila, dupa 100 de ani de la intocmirea lor;
e) matricele sigilare confectionate din metal, avind inscrise toate insemnele legale si denumirea completa a unitatii, dupa scoaterea lor din uz.