Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mame cu 3 copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mame cu 3 copii

Daca se va aprobă legea indemnizații pt mame cu 3 copii vom beneficia si noi mamele care avem copii deja adulți ? Mentionez ca copii mei sunt născuți in 1981,1986,1998. Multumesc anticipat!
Nu exista in prezent un proiect de lege afisat pe site-ul Ministareului muncii pentru a fi supus dezbaterii publice. Nu este o lege aprobata de parlament, promulgata de presedinte si publicata in MO. Tot ce se vorbeste la tv sunt simple dezbateri, pareri, dorinte ... nimic concret.
Proiectul de lege exista .

Proiectul de Lege pentru Mamele Eroine privind indemnizaţia viageră pentru mamele care au născut şi crescut 3 copii sau mai mult de 3 copii a fost adoptat de Senat ca urmare a depasirii termenului de adoptare, potrivit art.75 alin.(2) teza a III-a din Constitutia României .

In prezent, se afla in dezbateri la Camera Deputatilor.