Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Încheierea cim
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Încheierea cim

Bună ziua!
Vă rog să-mi spuneti dacă la primirea deciziei de pensionare de invaliditate gr 3 sunt obligată sa prezint angajatorului decizia pentru inchiderea cim sau pot lucra in continuare la norma redusa conform actului aditional incheiat la data primirii deciziei de la medicul expert?

Multumesc anticipat!
Cu respect,
RKMorar, utilizator
Potrivit Deciziei CCR nr. 759/2017, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 108 din 5 februarie 2018, dispozițiile art. 56 alin. (1) lit. c) teza a doua, prima ipoteză din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii sunt neconstituționale, contravenind prevederilor art. 41 din Constituție, referitoare la dreptul la muncă, întrucât nu lasă la aprecierea părților raportului de muncă continuarea acestuia, ci instituie o cauză de încetare de drept a contractului individual de muncă, independent de voința părților.

art. 56 alin .(1) lit.c ) teza a doua, prima ipoteză din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, are următorul cuprins: „(1)Contractul individual de muncă existent încetează de drept: c) […] la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate de gradul III[…]”,

Asadar, c.i.m. nu mai inceteaza de drept, dvs va puteti continua activitatea, conform actului aditional incheiat la data primirii deciziei de la medicul expert
Cornel Vasile, Consilier juridic