avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere mincinoasă. Ce mă sfătuiți să fac ca ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere mincinoasă. Ce mă sfătuiți să fac ca să mă apăr?

Azi m-am trezit cu tlf de la politie ca au o plangere impotriva mea facuta de catre o doamna...
Acum 3 sapt.in urma ,fiul meu a avut un incident la scoala cu un coleg de clasa ....
La terminarea programului merem si il luam acasa de obicei....
In ziua respectiva, mama colegului ( doamna care a facut plangere) era in curtea scolii si il certa pe fiul meu tinandu- l strans de mana ...
Ca orice parinte care isi vede copilul agresat am reactionat luandu- i mana doamnei de pe copilul meu si i-am spus doar sa-si educe copilul ei in primul rand....
Mi-am luat copilul si am plecat acasa....
A doua zi doamna respectiva s-a dus la conducerea scolii si a facut reclamatie impotriva copilului meu ....
M-au chemat la scoala, am stat de vorba cu conducerea scolii am dezbatut incidentul s-au facut investigatii si s-a finalizat ....asa credeam eu.
Pina azi....
Doamna respectiva a urmarit sa- i faca rau copilului ...sa- i scada nota la purtare....stiind ca este cel mai bun din clasa....pina acum participind la toate concursurile si olimpiadele...obtinind calificative si note f bune....
Nu a reusit acest lucru....acum incearca sa- mi faca mie rau....nu stiu inca ce a scris in plangerea facuta la politie, dar ma astept la orice din parte ei....
Ce ma sfatuiti sa fac? Eu pina in ziua de azi nu am avut contact cu politia.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: sandutudorache , utilizator 21:17, 5 Februarie 2018
Va prezentati la data si ora la care ati fost citata, or sa va aduca la cunostinta acuzatiile si or sa va intrebe ce stiti despre acel fapt.
Organele de urmarire penala se pot autosesiza, daca prin plangere s-a incercat inducerea lor in eroare.
Multumesc mult !

Ultima modificare: Luni, 5 Februarie 2018
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua,fiul meu de 13 ani trece printr-o situatie mai delicata. ... iuliana91 iuliana91 Bună ziua,fiul meu de 13 ani trece printr-o situatie mai delicata. Este in clasa a VI-a,pana in clasa a IV-a nu a avut probleme la scoala,doar mici ... (vezi toată discuția)
Încălcarea drepturilor copilului in școală Flori Badea Flori Badea Bună ziua! Fiica mea este eleva în clasa a viii-a și este prima pe clasă, în urma cu cateva zile la școală i s a făcut rău și a fost invoita de la ... (vezi toată discuția)
Dreptul elevului , al copilului in societate marcela72 marcela72 Am si eu urmatoarea problema : fetita mea cea mica ( 11ani ) , are un coleg care o tot plesneste , cand m-am dus la scoala sa-l intreb de ce face acest ... (vezi toată discuția)