avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Încălcarea drepturilor copilului in școală
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Încălcarea drepturilor copilului in școală

Bună ziua!
Fiica mea este eleva în clasa a viii-a și este prima pe clasă, în urma cu cateva zile la școală i s a făcut rău și a fost invoita de la ora de mate, doamna a dat copiiilor temă pentru acasă și fiica mea ni a făcut o pentru a îi explica doamna lecția ,doamna nu a vrut să o asculte și să îi explice așa că i a dat și nota 3 in catalog. Țin să subliniez că este prima dată când merge cu o temă nescrisă și că anul trecut a terminat scoala cu media 10.
Este corect ce s a întâmplat sau trebuia doar un avertisment pentru tema neefectuata?
Și pe lângă asta s a purtat foarte urat cu copilul și a jignit o .
Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2022
Flori Badea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihăilă Sebastian , Avocat 17:50, 8 Martie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vorbit cu dirigintele sau directorul scolii pe aceasta tema si vedeti in plan intern ce se mai poate face.
Si credeți că se mai poate ca doamna să șteargă nota din catalog.
Au fost cazuri cand nota a fost anulata sau modificata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz profesori Ribana Dobre Ribana Dobre Buna Va rog sa m-a ajutati cu un sfat , Fetita mea este in cl.-VI -a, are probleme cu 2 profesoare , mai exact dna de Mate si dna de Bio ,este al doilea an ... (vezi toată discuția)
Scăzut nota la purtare Luminita Olah Luminita Olah Nu stiu sa formulez sa fac o contestație împotriva fostului diriginte și directoarea adjuncta care il ascunde , are un comportament foarte urat ii ... (vezi toată discuția)
Relatia elev->scoala Doty13 Doty13 Buna ziua! As dorii si eu sa aflu in ce masura i se permite unei scolii sa ceara fonduri elevilor sai. Sunt foarte revoltat pe tema asta deoarece avem un ... (vezi toată discuția)