Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Scrisoare de informare Politia locala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Scrisoare de informare Politia locala

Buna seara,am primit instintare de la politia locala pentru a le transmite datele soferului care a fost in cauza. Masina a fost parcata intr-o parcare dar in parcarea respectiva erau trasate si numerotare locurile dar acela era singurul care nu avea placuta sau semn pentru a stii ca este ocupat.
Ea nu este semnata si nici nu aduce referire la politia rutiera cu vreo chestie.
Dinu Alex, utilizator
Ați parcat fara a posta numărul de telefon Intr un loc vizibil,Intr o parcare de reședință.In cazul in care nu veți comunica datele solicitate, riscați în plus aplicarea unei amenzi prevăzute în Legea 61
Asta s-a intamplat pe timp de noapte dar toata chestia a durat maxim 1 ora jumate,eu am parcat la 1 si ceva cu gandul ca daca pana acum nu a parcat numai vine cineva cateva ore si cand sa plec pe la 2 masina mi-a fost blocata de catre tip.
Daca zona respectiva este drum public, atunci, conform deciziei nr.11/2017 a ICCJ nu sunteti obligat sa raspundeti acelei notificari. Doar politia rutiera va poate trimite o astfel de instiintare. Drum privat nu este decit in situatia in care zona este semnalizata la intrare cu inscriptii vizibile . Imaginati-va ca acolo s-ar intimpla un accident . Poate fi chemata sau nu politia rutiera sa rezolve problema in cazul in care nu sunt intrunite conditiile constatarii amiabile (victime, mai mult de doua masini, neintelegere)?
Este parcare normala
"În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate."