Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... E URGENT - vecinul îmi intră în curte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

E URGENT - vecinul îmi intră în curte

In condițiile in care am caini vaccinați si in condiții bune ținuți, si am un vecin in vârsta pe care il deranjeaza lătratul si amenința cu diferite lucruri, ce se poate face? Intra in curte cand vrea si nu mai vrea sa iasă, înjura, amenința, vine noaptea la poarta si bate cu lopata in poarta. Este ruda cu primarul si acum vine si primarul beat si amenința. Se poate obține ordin de restrictie? Si ar fii de ajuns conversații integistrate cu Vecinul?
Manuela Rășină, administrator
Plangeri la politie, ordinul de protectie se refera la cu totul alte situatii.
Nu sunt intrunite conditiile ptr.ordin de protectie,formulati plangere prealabila ptr.infractiunea de violare de domiciliu[Art.224 NCP.]