Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare sau refuz mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare sau refuz mostenire

Buna ziua. As dori sa stiu care este procedura in cazul in care un parinte a decedat, a lasat testament notarial prin care specifica faptul ca lasa toate bunurile mobile si imobile unuia dintre copii, iar ceilalti 2 copii dintr-o casatorie anterioara refuza sa dea declaratie prin care fie accepta fie renunta la cota parte care le revine? Ce se poate face in acest caz? Copilul in favoarea caruia s-a facut testamentul ar dori sa vanda o parte din bunurile imobile, insa nu poate in absenta acestor declaratii. Trebuie asteptat un termen de 1 an dupa care poate face certificatul de mostenitor intrucat fratii nu si-au exprimat dorinta de acceptare sau refuz a mostenirii?
Ceilalți descendenți au si ei dreptul la moștenire.
Dacă ei renunta la moștenire mergeți la notar.
Ar fi bine sa purtați o discuție ca sa stiti ce sa faceti.
Dacă nu va înțelegeți veti ajunge la instanța si veti avea nevoie de avocat.