Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de la ce data se va aplica art.23 din Legea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de la ce data se va aplica art.23 din Legea salarizarii 153 /2017 - privind Regulamnet /spor conditii de munca ?

Buna ziua !

Va rog frumos sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea problema:
- de la Consiliul Judetean - ordonatorul principal de credite
s-a primit un Raspuns scris in care se spune ca:

”În privința acordării sporului pentru condiții de muncă
în cazul unei persoane promovate în anul 2018 în baza art. 39, alin. (2),
pentru care nu există funcție similară în plată,
sporul pentru condiții de muncă va fi acordat
conform regulamentelor elaborate în baza art.23.”

Acest lucru înseamnă că unei persoane promovate de la data de 01.01.2018,
1. - sporul pentru condiții de muncă i se va acorda începând de la data de 01.01.2018
conform Regulamentului elaborat în baza art.23 din Legea nr.153 /2017 de Ministerul Culturii ?
sau
2. - se va acorda de la data intrarii in vigoare a Regulamentului /Cultura ?
sau
3. - de la ce data ? ( pentru ca in art.23 din Legea 153 /2017 s-a spus ca
Regulamentul trebuia sa apara
in termen de 60 de zile de la data 01.07.2017 = data aparitiei Legii 153 /20107 ) ?

iar Ministerul Muncii a spus intr-o Nota de lamurire a aplicarii Legii 153 /20107
ca sporul pentru condiții de muncă i se va acorda
tocmai din anul 2019 ? ! ?

Ce ar trebui sa mai inteleg ?
oanaportar, utilizator
Se va acorda de la data intrarii in vigoare a Regulamentului aprobat de Ministerul Culturii.
Va multumesc frumos pentru raspuns !