Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare de boala

Buna ziua. Tatal meu a avut parte de 2 AVC in decurs de 5 ani si as dori sa aflu daca si in ce grad de invaliditate se incadreaza si ce pasi ar urma sa facem pentru a finaliza procedura de pensionare. Ultimul diagnostic de externare cuprinde urmatoarele afectiuni:
-infarct lacunar
-hemipareza dreapta agravata
-status lacunar
-sdr. Claude bernard horner
-microangiopatie cerebrala hipertensiva diabetica
-hta grad 2
-diabet zaharat tip 2 cu complicatii multiple
-dislipidemie mixta
-ateromatoza incipienta nestenozanta a vaselor cerebrale
Va multumesc!
Pentru pensie de boala trebuie sa depuneti dosar la Comisia medicala din cadrul casei judetene de pensii. In dosar depuneti toate documentele medicale pe care le detineti (diagnostice, certificate medicale, foi de tratament, recomandari medicale, concedii de recuperare medicala la clinici specializate, internari pe perioade mai indelungate, etc.
Am inteles . Va multumesc !