avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de insotitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de insotitor

Buna ziua,
Ca sa fiu sigura ca nu omit vreun diagnostic, va scriu rezultatul cu care s a externat tatal meu: AVC Ischemic pontin stanga,HTA,ICC CLS II NYHA,CICD,DISLIPIDEMIE,CARDIOSTIMULARE PERMANENTA,SECHELEAVC, BOALA CEREBRO VASCULARA.
Diagnostic principal DRG Cod 1
I63.3 Infarctul cerebral datorat trombozei arterelor cerebrale
Diagnostice secundare DRG
1. I10 -Hipertensiunea esentiala( primara)
2.I50.0 - Insuficienta cardiaca congestiva,
3.I25.9 - Cardiopatie ischemica cronica, nespecificata,
4. E78.0 - Hipercolesteromie esentiala,
5. Z95.0 - Prezenta unui stimulator cardiac,
6. I69.3 - Sechelele infarctului cerebral,
7. I67.8 Alte boli cerebrovasculare, specificate.
In urma ultimului AVC,din data de 17.03.2018 a ramas cu pareza dreapta ataxica, astazoabazie, disfagie mizta partiala, dizartric. Este la pat ,cu pampersi si nu se poate descurca decat cu ajutorul meu. Intrebarea mea este : eu pot fi declarata insotitor cu toate drepturile aferente? Daca da, unde trebuie sa ma adresez?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:07, 3 Aprilie 2018
Nu exista pensie de insotitor.
Exista;
Indemnizatie insotitor gradul I de invaliditate
Indemnizatie handicap grav
Despre care indemnizatie vorbiti ?
Multumesc mult. Chiar nu stiu cum se cheama si ce as avea dreptul in urma acestui diagnostic si, cum se acorda. Din aceasta cauza am cerut un ajutor avizat.

Cateva detalii aici:
[ link extern ]

[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor handicap stefan_gondos1952 stefan_gondos1952 buna ziua cum se poate obtine ajutor de handicap sunt pensionar de drept sunt operat de hernie disc an 1997 si 2009 acun iar ... (vezi toată discuția)
Este corecta incadrarea in grupa de handicap accentuat a unei persoane paralizate? ANGEL978 ANGEL978 Buna ziua! In urma cu 4 ani si 4luni bunica mea,de 78 ani (impliniti pe 08.07.2012), a suferit un accident vascular cerebral in urma ... (vezi toată discuția)
Pensionare de boala Sergiu Ardelean Sergiu Ardelean Buna ziua. Tatal meu a avut parte de 2 AVC in decurs de 5 ani si as dori sa aflu daca si in ce grad de invaliditate se incadreaza si ce pasi ar urma sa facem ... (vezi toată discuția)