Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de insotitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de insotitor

Buna ziua,
Ca sa fiu sigura ca nu omit vreun diagnostic, va scriu rezultatul cu care s a externat tatal meu: AVC Ischemic pontin stanga,HTA,ICC CLS II NYHA,CICD,DISLIPIDEMIE,CARDIOSTIMULARE PERMANENTA,SECHELEAVC, BOALA CEREBRO VASCULARA.
Diagnostic principal DRG Cod 1
I63.3 Infarctul cerebral datorat trombozei arterelor cerebrale
Diagnostice secundare DRG
1. I10 -Hipertensiunea esentiala( primara)
2.I50.0 - Insuficienta cardiaca congestiva,
3.I25.9 - Cardiopatie ischemica cronica, nespecificata,
4. E78.0 - Hipercolesteromie esentiala,
5. Z95.0 - Prezenta unui stimulator cardiac,
6. I69.3 - Sechelele infarctului cerebral,
7. I67.8 Alte boli cerebrovasculare, specificate.
In urma ultimului AVC,din data de 17.03.2018 a ramas cu pareza dreapta ataxica, astazoabazie, disfagie mizta partiala, dizartric. Este la pat ,cu pampersi si nu se poate descurca decat cu ajutorul meu. Intrebarea mea este : eu pot fi declarata insotitor cu toate drepturile aferente? Daca da, unde trebuie sa ma adresez?
Multumesc anticipat
Nu exista pensie de insotitor.
Exista;
Indemnizatie insotitor gradul I de invaliditate
Indemnizatie handicap grav
Despre care indemnizatie vorbiti ?
Multumesc mult. Chiar nu stiu cum se cheama si ce as avea dreptul in urma acestui diagnostic si, cum se acorda. Din aceasta cauza am cerut un ajutor avizat.

Cateva detalii aici:
[ link extern ]

[ link extern ] /