Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

In 2006 am incheiat un ctr. cu o unitate bancara,din anul 2010 nu am mai achitat creditul.In anul 2013 luna a Feb un cesionar,recuperator de credite , obtine o incuviintare executare silita .In anul 2018 instituie poprire asupra veniturilor salariale.
Executarea era prescrisa?
De ce atit in adresa de infiintare comunicata debitorului cat si ,tertului poprit ,sunt invocate dispozitiile vechiului cod de procedura civila?
Contesatatia se judeca pe noul cod?
Va multumesc!
Noul cod de procedură civilă a intrat în vigoare la data de 15 februarie 2013.
Articolul 24 - Legea aplicabilă proceselor noi
Dispozițiile legii noi de procedură se aplică numai proceselor și executărilor silite începute după intrarea acesteia în vigoare.
Articolul 25 - Legea aplicabilă proceselor în curs
(1) Procesele în curs de judecată, precum și executările silite începute sub legea veche rămân supuse acelei legi.
Cat priveste intervenirea prescriptiei dreptului de a obtine executarea silita, chestiunea este discutabila.