Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contribuția asiguratorie de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contribuția asiguratorie de munca

Buna ziua,

Unui pensionar cu CIM cu timp parțial i se oprește 2,25% ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
2,25% este contributia angajatorului si nu a salariatului.
Da știu dar întrebarea era dacă se aplica la un pensionar? Având in vedere ca in acești 2,25% intra și Șomajul.
Se aplica...... Banii strânși din contribuția asiguratorie pentru muncă (2,25%) sunt împărțiți după cum urmează:
15% se duce la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale;
20% se duce la bugetul pentru șomaj;
5% se duce la Sistemul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale;
40% se duce la Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate pentru plata concediilor medicale;
20% se duce la bugetul de stat, într-un cont distinct.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am înțeles, multumesc