avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contribuția asiguratorie de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contribuția asiguratorie de munca

Buna ziua,

Unui pensionar cu CIM cu timp parțial i se oprește 2,25% ?
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: andregh , utilizator 20:07, 8 Februarie 2018
2,25% este contributia angajatorului si nu a salariatului.
Da știu dar întrebarea era dacă se aplica la un pensionar? Având in vedere ca in acești 2,25% intra și Șomajul.
Se aplica...... Banii strânși din contribuția asiguratorie pentru muncă (2,25%) sunt împărțiți după cum urmează:
15% se duce la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale;
20% se duce la bugetul pentru șomaj;
5% se duce la Sistemul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale;
40% se duce la Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate pentru plata concediilor medicale;
20% se duce la bugetul de stat, într-un cont distinct.
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am înțeles, multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

contributii pensionar angajat SALVIA SALVIA Ce contributii se platesc pentru un pensionar, angajat cu CIM pe perioada nedeterminata, cu norma intreaga? Care este cel mai avantajos contract care se poate ... (vezi toată discuția)
Cas Univ Univ Buna ziua, Imi puteti spune, va rog in procente care este contributia angajatorului la stat pentru CAS, ASS, si partea de SOMAJ? Multumesc frumos (vezi toată discuția)
Plata somaj pentru pensionar marcelctin marcelctin Avand in vedere asa numita revoluie fiscala care... a schimbat total modul de calcul al salariilor va rog sa ma lamuriti... pentru un pensionar care lucreaza ... (vezi toată discuția)