Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Blocarea roților autoturismelor în parcarea Kaufland
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Blocarea roților autoturismelor în parcarea Kaufland

Buna seara!Este legala blocarea rotilor autoturismelor in parcarea Kaufland si perceperea unei taxe pentru deblocare?La intrare in parcare exista niste panouri aditionale prin care esti atentionat ca ti se pot bloca rotile
Manuela Rășină, administrator
Problema blocarii rotilor vehiculelor reprezinta o adevarata problema ,care genereaza dispute si polemici vis-a-vis de legalitatea masurii blocarii rotilor
Blocarea rotilor este legala daca exista HCL care sa prevada in mod expres situatiile si conditiile care pot conduce la blocarea vehiculelor
Cel mai probabil masura de blocare roti a fost dispusa de catre politia rutiera dar executata de firma care are contract cu primaria.
Cu toate acestea, nelegalitea ei poate fi constatata de catre instanta de judecata prin ridicarea unei exceptii de nelegalitate in instanta de contencios administrativ
Prin urmare, HCL este legala pana se va constata nelegalitatea ei prin hotararea instantei de concencios.
Daca vi se pare ilegala HCL, aveti dreptul prevazut si garantat de legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Daca doriti sa actionati in judecata firma care a blocat rotile masinii dvs. aveti si jurisprudenta cu privire la aceasta:
www.avocatnet.ro/content/art...
Exista multe hotarari judecatoresti,prin care instanta de judecata a dispus anularea HCL

Este o parcare privata si pot bloca rotile si percete o taxa de deblocare in cazul in care nu ati respectat regulamentul parcarii.
cyan, moderator
@ynocentta
Blocarea roților se face de către personalul firmei de paza a magazinului nu de polițiștii locali/polițiști MAI

Manuela Rășină, administrator
Politia locala sau rutiera actioneaza numai pe domeniul public, nu au ce cauta intr-o parcare privata,
In cazul parcarilor din super/hypermarketuri, mall-uri, etc. regulile le stabilesc proprietarii, pot impune plata unor taxe orare, de deblocare, etc..

@Lawrentiu, concret, in cazul dvs. ce s-a intamplat, de ce v-au blocat masina?
Contrar afirmatiilor moderatorului,sunt in masura sa detalize ca politia locala si rutiera au competenta sa constate si sa consemneze incalcarea normelor de circulatie in parcare privata din supermarket-uri
Concret aseara 19.02.2017 in jurul orelor 17 am parcat vehiculul in parcare supermarket ,parcat regulamentar ocupand un singur loc
In stanga locului unde am parcat auto,era parcat un vehicul de teren,care ocupa 2 locuri fiind parcat invers respectiv cu botul masinii catre spatele parcarii
Eram in masina 4 persoane,acestea putand intra ,iesi din masina pe usile laterale-daca acestea erau functionale
In jurul orelor 17 55 la iesirea din magazin,cand am dorit sa bagam cumparaturile in masina si sa plecam am constatat ca masina fusese deplasata din pozitia cum a fost parcata,fiind lovita pe partea stanga ambele usi fiind infundate ,aripa ,bara cat si in partea din dreapta laterala
Am chemat agentii de paza care au sustinut ca nu au vazut si nu au auzit nimic,nu se pot implica in clarificarea situatiei dar ca au obligatia in astfel de cazuri sa anunte imediat politia teritoriala
Politia teritoriala a venit in circa 20 minute ,a vizionat camerele de supraveghere din zona ,au precizat ca au identificat vehiculul si au solicitat politiei rutiere sa comunice date de identificare proprietar vehicul de teren
La un interval de circa 2 ore proprietarul s-a prezentat chiar daca se intunecase au fost constatate urmele de vopsea avand in vedere ca auto personal are culoare alba iar cel de teren culoare inchisa
Proprietarul vehiculului de teren a sustinut ca nu intelege cum a putut sa loveasca masina mea,ca nu a sesizat la iesirea din parcare eventual zgomot sau lovitura de tabla
Politia rutiera dupa vizionarea imaginilor a constatat ca proprietarul masinii de teren a iesit din supermarket vorbind la telefon ,a intrat in masina vorbind la telefon si pe imaginile stocate se vede cum a facut manevra de iesire din parcare vorbind la telefon -sens in care a aplicat sanctiune pentru mai multe contraventii