Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contopirea pedepselor primite doar în străinătate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contopirea pedepselor primite doar în străinătate

Buna ziua. Întrebarea mea este următoarea : x se afla in detenție in Elveția executând o pedeapsă de 3 ani , in aceasta perioada a mai fost condamnat în Spania la o pedeapsă de 3 ani și 2 luni si in Germania la o pedeapsă de 3 ani . Faptele fiind concurente si săvârșite în 2013-2015 . Toate fiind de aceiași natura (furturi) . X doreste sa ceara transferul si executarea pedepsei in Romania . Întrebarea : care va fi pedeapsă rezultata in urma contopiri ? Hotărârile din Spania si Germania fiind recunoscute in Romania. Legea 302/2004 fiind clara ca nu trebuie agravată pedeapsă si are vreo relezvanta ca sunt si fapte săvârșite înainte de intrarea in vigoare a noului cod penal ?
~ Conținut șters la cerere ~
Infracțiunile din Spania au fost săvârșite în anul 2011. Infracțiunile din Germania anul 2014 (octombrie/noiembrie) iar infracțiunile din Elveția în anii 2013 si 2014. . Toate cele 3 hotărâri au devenit definitive în anul 2017
MrNello, utilizator