Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia 101 asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia 101 asociatii de proprietari

BUna ziua.

Asociatiile de proprietari care nu realizeaza profit trebuie sa depuna Declaratia 101?

Multumesc
george-neagu, moderator
toate asociatiile de proprietari trebuie sa depuna 101. " (1) În aplicarea prevederilor art. 13 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, din categoria persoanelor juridice române fac parte companiile naționale, societățile naționale, regiile autonome, indiferent de subordonare, societățile, indiferent de forma juridică de organizare și de forma de proprietate, inclusiv cele cu participare cu capital străin sau cu capital integral străin, societățile agricole și alte forme de asociere agricolă cu personalitate juridică, cooperativele agricole, societățile cooperative, instituțiile financiare și instituțiile de credit, fundațiile, asociațiile, organizațiile,precum și orice altă entitate care are statutul legal de persoană juridică constituită potrivit legislației române, cu excepțiile prevăzute la art. 13 alin. (2) din Codul fiscal. "
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Myltumesc
Neavând activitate economică deci fără venituri D101 se completează cu zero,nu?
da, normal