Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie sociala.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie sociala.

Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare anul asta,dar nu are stagiul minim de cotizare,are doar 12 ani si 2 luni...Exista vreun mod de a se pensiona sau a primi un venit..cat de mic?..pensie sociala....sau altceva?
Pensia minim garantata (ajutorul social) in valoare de 520 lei.
Multumesc de raspuns,!!unde ar trebui sa se adreseze?..la casa de pensii?..
Potrivit legislatiei actuale nu a are dreptul la indemnizatia sociala pentru pensionari(520 de lei).
S-a lansat in spatiul p[ublic ca acest lucru va fi prevazut intr-o lege speciala.
Pana apare acea lege speciala, aceasta categorie de oameni trebuie sa stea pe loc ? Ne puteti da si noua un link sa ne documentam si noi. Unii utilizatori spun, ca ce se raspandeste in spatiul public, nu trebuie luat in consideratie, pana nu apare legea.
Indemnizatia minima se acorda doar pensionarilor(indemnizatia minima pentru pensionari).
La acest moment pentru a fi pensionar trebuie sa indeplinesti conditia de stagiu minim de 15 ani(barbati +femei).
Persoana in cauza are doar 12 ani si 2 luni de cotizare.
Despre legea speciala, nefiind nici la nivel de proiect nu mai amintesc nimic.
Carp Mircea, utilizator