Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa salubrizare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa salubrizare

Buna ziua Sunt Bodocean Cristina din Rascruci Jud Cluj.In legatura cu taxa de salubrizare care o platesc la Primaria de care apartin .In urma cu doi ani am cumparat o casuta pe un teren concesionat ,i ar de un an am inceput s o modificam ,s o marim ,Inca nu ne au iesit actele/autorizatia de constructie .Pana aici e ok .NU STAM ACOLO NOI AVEM ACTELE DE IDENTITATE PE ALTA ADRESA [suntem luati in spatiu la socrii,pt ca la ei stam momentan].Dar Primaria de care apartinem ne obliga sa platim taxa de salubrizare integral chiar daca nu stam la casa care e in constructie si nu se ridica deseu deloc de la nr respectiv.Anul trecut au spus de la Primarie ca daca platim pe loc jumatate 170 de lei se pune ca si suma integrala,dat fiind ca nu locuim acolo.Ok Am platit pe loc suma respectiva .Ca sa aflu acum cand am fost sa platesc ca trebuie sa platesc restanta ,cei 170 ramasi de anul trecut care ...anul trecut erau anulati plus taxa de anul acesta .undeva la 5oo de lei .Intrebarea este E OBLIGATORIU sa platesc taxa de salubrizare integral daca nu se ridica nimic ,si nu stam la nr de casa respectiv?Multumesc frumos pt raspuns
In ce conditii , cui, ati platit "pe loc" jumatate din taxa de salubrizare ?
La Primaria de care apartine La doamna de la taxe si impozite
Apare pe chitanta respectiva, mentionata bonificatie sau alta precizare ? Daca nu, inseamna ca a fost perceputa suma ca fiind "transa 1" la fel ca la impozit de exp, iar "transa nr.2" a anului anterior a ramas neachitata, ceea ce a determinat aparitia unei restante de plata.
Chiar daca a fost achitata partial suma, (prin plata pe care ati efectuat-o), aveti posibilitatea contestarii modului de stabilire al acestei creante, in conditiile specificate de catre Dvs anterior...
In ce conditii?Spunandu i ca nu locuim acolo DANSA DE LA TAXE SI IMPOZITE consultandu se cu secretarul Primariei de care apartinem au spus platiti jumatate din valoare taxei de salubrizare.Ok am platit Ca sa aflu ca anul acesta am si restanta de anul trecut .Am depus declaratie pe propria raspundere ca nu locuim acolo dar ne obliga sa platim integral taxa ,
E vreo lege care obliga chestia asta?Multumesc pt raspuns
Tocmai m am uitat pe chitanta La bonificatie apare 0