Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație cu utilități neplătite din 2010. Este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație cu utilități neplătite din 2010. Este adevărat ce susține administratora, că datoriile din ultimii 5 ani sunt prescrise?

Buna ziua avem o problema mare la asociatia noastr sintem la zi cu consumurile ca sa aflam de la salubriserv ca doamna administrator na platit nici o factura din 2010 doarece navem presedinte si cenzori am aflat tirziu ce avem de facut am facut o sedinta si doamna nea comunicat ca nu mai trebe sa platin ca se prescrie ultimile 5 ani dar noi am platit va rog ajutatine ce demersuri trebe sa facem Multumim.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Este adevarat ca se prescriu ultimii 5 ani, dar trebuie sa luati in calcul ca orice plata facuta in acest interval de timp intrerupe termenul de prescriere.
Daca d-na administrator nu a platit facturile din 2010, si totusi a incasat banii pentru facturi de la proprietari, atunci ea este suspecta de infractiunea de delapidare.
Nu are nici o legatura neplata facturilor cu lipsa presedinte si cenzor
Daca nu exista presedinte si cenzor cine a contrasemnat ,verificat si vizat listele de intretinere,unde se regasesc sumele achitate de de catre proprietari?
Daca administratorul a perceput sumele c/v intretinere individuala,putea foarte bine sa faca si platile utilitatilor
Este discutabil aspectul cu prescriere,dat fiind faptul ca este greu de crezut ca furnizorul de utilitati accepta cu resemnare sa piarda sume
Trebuie vazut daca in intervalul de prescriptie furnizorul de utilitati nu a desfasurat demersuri periodice pentru executare debit
Din 2010 nu au mai fost convocate adunari generale?
Dupa cum administratorul nu a comunicat situatia din asociatie,exista posibilitatea sa mai fie si alte aspecte necomunicate
Incercati sa convocati adunare generala,discutati responsabil situatia din asociatie,situatia finanaciara a asociatiei in raport de furnizorii de utilitati ,alegeti reprezentanti legali ,dispuneti raport asupra activitatii administratorului de imobil
Succes !
multumesc mult
Doamna na facut platile din 2010 noi nu neam dat seama doarece se redica gunoiu saptaminal de doua trei ori in 2014 Salubriservu a intrat in insolventa de care iar nam stiut iei faceau treaba in continoare in 2017 sa reorganizat abia atunci am aflat din intimplare ca a ajuns la mine o instintare ca ne taie apa pentru neplata cum noi navem datori lam sunat pe administratoare si mia dat raspuns ca ii treaba iei nu a noastra a doa zi am sunat la Salubriserv ca mia fost suspect unde am aflat ca avem o datorie de 27.000 lei am sunat iaras si mia zis ca is in insolventa si nu trebe platit si nu plateste nici in ziua de azi mai are 12 scari tot asa fiecare alt asociatie sintem toti dati in judecata cineva mia zis ca se prescriu ultimile 5 ani si no sa avem de plata numa citeva facturi restu baga ia in buzunar .Am convocat adunare generala intreadevar inca nu avem nici un reprezentanti doarece ii frica la toti sa se bage in asa datori iar ia a zis ca navem nici un drept sai cerem situatia
Faceti sesizare oficiala la serviciul specializat din primarie,la politie pentru verificare activitate
daca nu exista presedinte,comitet executiv,cenzor se pune firesc intrebarea cine a incheiat raport juridic pentru desfasurarea activitatii
daca nu exista reprezentanti legali,rezulta ca nu au fost convocate adunari generale,nu au fost facute descarcari de gestiune
In acest caz cine a dispus retribuirea administratorului de imobil pentru o activitate in defavoarea intereselor proprietailor care lunar au achitat cotele indeviduale de intretinere
Daca se confirma precizarile dv,administratorul de imobil risca sa fie acuzat de savarsirea infractiunii de delapidare