avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se da urmatoarea situatie: Administratora de la scara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se da urmatoarea situatie: Administratora de la scara blocului ...

Se da urmatoarea situatie:
Administratora de la scara blocului unde sta mama mea, a murit acum cateva luni. Dupa ce a murit, s-a aflat ca de 3 ani de zile nu a mai platit utilitatile (nu stiu cum e posibil asa ceva - sa ai caldura si apa calda - fara sa mai fi platit nimic de 3 ani de zile) luand toti banii si bagandu-i in buzunar sau mai stiu eu unde.
Noua conducere a impus locatarilor o plata lunara de 250 de lei - fond restante. Am inteles ca acea administratora trebuia controlata de o comisie de cenzori, sau ceva de genul. De ce trebuie sa plateasca locatarii pentru ca aceasta comisie de cenzori nu si-a facut datoria? De ce nu plateste aceasta comisie de cenzori pentru ca nu si-a facut datoria?
Ce trebuie facut in aceasta situatie? Apartamentul administratoriei, ar fi pe numele fiului. Se poate face ceva sa plateasca aceasta datorie, ori comisia de cenzori, ori fiul administratorei?
Se poate ceva pentru ca mama mea sa nu plateasca pentru greselile altora?
Multumesc,
Zi faina!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:44, 12 Octombrie 2021
Se poate, prin chemarea in instanta a celor vinovati ( presedinte/comitet/cenzor...).
Dar sunteti sigura ca datoriile sunt asa de vechi?
Sigur ramaneati fara apa calda si caldura pana acum daca nu platea nimic...
Cereti ultimele facturi emise de distribuitor si vedeti care este situatia.
Ultima modificare: Marți, 12 Octombrie 2021
Ionut.ion, utilizator
Este greu de acceptat ca timp de 3 ani de zile reprezentantii asociatiei de proprietari nu au evidentiat ca nu exista documente justificative plati lunare furnizori/prestatori de servicii
Este la fel de greu de crezut ca furnizorii de utilitati nu au somat asociatia de proprietari pentru achitare debit si nu au sistat furnizarea utilitatilor
Raspunzatori pentru situatie sunt toti membrii echipei manageriale =comitet executiv,presedinte,administrator,cenzor/
comisie de cenori
Atat presedintele de asociatie cat mai ales cenzorul/comisia de cenzori detin obligatia legala sa verifice documentele asociatiei de proprietari si sa le vizeze pentru legalitate...atat presedintele cat si cenzorul au primit lunar indemnizatie pentru exercitarea atributiilor care dupa 3 ani se constata ca este deficitara si a generat si favorizat un prejudiciu in dauna proprietarilor bun platnici
Legal,cenzorul/comisia de cenzori ar trebui sa incheie raport asupra activitatii administartorului sa constate existenta de prejudiciu sa sustina prejudiciu cu documente de la furnizorii/prestatorii de servicii si conform atributii sa informeze oficial autoritatile
Se poate solicita inclusiv audit
Asociatia de proprietari poate solicita inclusiv instituirea privilegiului imobiliar asupra bunului imobil detinut de ex administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme bloc - restantieri si liste ciudate. cameliaandreescu cameliaandreescu Buna ziua, Este vorba de un bloc cu 10 etaje, 4 apartamente pe etaj si 2 scari. Sunt cateva apartamente cu restante foarte mari (nu au mai platit nimic in ... (vezi toată discuția)
Este legal ca niste bani furati de o persoana sa se impute unei asociatii de proprietari? Santioneanu Santioneanu Se întampla in vara anului 2006 cand asociatia de proprietari a fost sesizata de neplata unor facturi la Radet si de disparitia documentelor din casierie, ... (vezi toată discuția)
Probleme cu administratorul - dam bani, facturi neplatite jymasu jymasu Buna ziua. Avem niste probleme cu adm asoc de locatari, cand are chef, pune afis ca taie apa rece. recent, a pus afis ca sunt datorii la plata apei, 3 ... (vezi toată discuția)