Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna seara , am si eu o intrebare. Unei fete care urmeaza sa fie operata in urmatoarele zile i s a spus de la munca ca nu i se vor plati zilele de concediu medical oferite de spital ca n are vechime de 6 luni in firma ca asa ar fi legea acum. Este adevarat ?
Trebuie sa aiba minim o luna la actualul loc de munca, daca nu are o luna poate aduce adeverinta pe 6 luni de la fostul angajator

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical, potrivit art. 12 alin. (1) din Norma de aplicare a prevederilor O.U.G. nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.
Se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare.
Elena1986ianuarie, utilizator
Multumesc mult !!