Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Copil dansator într-o formație susținută de un ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Copil dansator într-o formație susținută de un ONG. Poate fi sponsorizat nominal, în vederea decontării cheltuielilor părinților cu deplasarea?

In calitate de parinte a unei copile dansatoare dintr-o formatie de dans din cadrul unei asociatii din suma x sponsorizata de firma la care lucrez pot beneficia si eu la decontarea cheltuielilor mele cu ocazia deplasarilor efectuate impreuna cu formatia de dans?Mai exact, parintele merge cu contractul de sponsorizare la o firma care ii da o suma anume asociatiei, se poate folosi de aceasta suma si parintele? Cum se imparte o suma obtinuta din sponsorizari in cadrul unei formatii , beneficiaza fiecare membru in mod egal? si cine decide in aceasta privinta, este reglementata prin lege?Se pot face sponsorizari nominalizate, doar unui singur membru si prin ce fel?Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Legea nu impune asemenea conditionari sau limitari. Ramane totul la latitudinea sponsorului si a deciziilor conducerii asociatiei. Este posibil, legal si larg raspandit ca un sponsor sa precizeze nominal ce persoana sau persoane urmeaza sa beneficieze de sponsorizare, si prin urmare ONG-ul beneficiar al sponsorizarii e obligat contractual sa respecte vointa sponsorului sau, daca nu accepta asta, atunci nu mai incheie contractul de sponsorizare.... Ca sa beneficiati Dvs. ar trebui sa fiti membra in asociatie sau sa faceti cheltuiala respectiva in numele unui membru ex. copilul.... si sa o decontati la asociatie conform normelor interne ale acesteia...
Sponsorul poate nominaliza parintele care nu este membru al asociatiei?La o sponsorizare nemominalizata, fiecare membru (copil) are dreptul (parte) in mod egal?
Lovetodance, utilizator
1. Daca poate nominaliza o persoana nemembra ca beneficiar al sponsorizarii depinde de reglementarile interne ale acelei asociatii si de negocierea intre asociatie si sponsor. La organizatii umanitare chiar asta e regula, ca beneficiarii nu sunt membri ai organizatiei. La o organizatie de tip club sportiv sau formatie artistica, daca beneficiarii sunt chiar membrii, e atipic sa beneficieze alte persoane de sponsorizarile primite. Dar care ar fi problema sa se mentioneze ca beneficiar final e fiica Dvs. prin intermediul Dvs. Ex. sponsorul sa prevada ca sumele vor fi utilizate de asociatie pentru acoperirea cheltuielilor facute de parintii minorei x cu participarea ei la activitatile artistice specifice in cadrul asociatiei? JUridic minora ca beneficiar ar trebui sa fie beneficiar si al sponsorizarii, ca are patrimoniul ei, chiar daca, minora fiind, banii ei ii administreaza parintii in folosul ei. Daca primeste un premiu in bani, intra in patrimoniul ei, nu al Dvs, ca parinte, doar administrati acei bani, nu sunt ai Dvs. La fel si cu o donatie sau o sponsorizarea care se primeste pentru ea. De aceea normal e sa figureze ea si Dvs. doar ca reprezentant legal (daca are sub 14 ani) si deci administrator al banilor ei. Multi parinti cred in mod eronat ca banii si bunurile copilului sunt proprietatea parintilor....
Va multumesc pentru raspuns.Eu sunt parintele care am platit de acasa ca fiica mea sa participe la mondiale in Croatia si pe cheltuiala noastra am insotit-o.Acum ne pregatim la o deplasare in Spania, iar tot acei parinti care s-au folosit de sponsorizarile aduse de ei tind din nou sa beneficieze , sa plece copil, tata, mama fara sa-si suporte cheltuielile personale parintii.Eu negasind sponsori pentru fetita mea membra a asociatiei suport cheltuiala ce-i revine.Prezenta ei este necesara acolo, pe cand a noastra a parintilor nu.Legal ce am de facut?Copii sunt membrii asociatiei, parintii nu.
Lovetodance, utilizator
dar ce varste au copiii, de sunt ei membri, nu parintii? Oricum, asa cum am mai scris, depinde de ce decide sponsorul si ce reguli impune conducerea asociatiei... organul suprem fiind Adunarea Generala.... In mod normal conducerea asociatiei, trebuind sa activeze in favoarea tuturor membrilor asociatiei, ar trebui ea insasi sa umble dupa sponsori si ce obtine ea ar trebui sa se foloseasca pt toti membrii sau toti din anumita categorie de varsta sau toti potentialii participanti la anumit concurs etc. Daca insa conducerea asociatiei nu reuseste sa faca rost de sponsori ea, ci doar anumiti parinti, si ei nu vor sa fie pentru asociatie in general, ci il conving pe ssponsor sa precizeze ca sunt pentru un anumit sportiv, juridic nu vad ce ati putea face....