Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere...

buna ziua!

va rog sa-mi spuneti de cate salarii compensatorii pot beneficia angajatii unui hypermarket (ce si-a inchis portile)?
pe decizia de incetare a contractului,scrie ca se incheie cu art 65,66,68 litera c.
ce se intampla daca directorul a refuzat sa semneze cererile pt. acordarea lor si nu le-a dat nr. de inregistrare?
se pot cere direct in instanta?
mentionez ca firma are sediul central in Pitesti ,dar punct de lucru in Oradea.
in competenta carui Tribunal este ?
Puteti trimite in prima faza o reclamatie la ITM din Pitesti, daca acolo sunt inregistrate contractele dvs de munca.
ITM va efectua control si va sesiza unitatii ca exista acest drept, firma va primi o amenda daca nu rezolva problema, dar daca nu va platesc ITM nu ii poate obliga.
Obligarea societatii la plata salariilor compensatorii (in ramura de comert aveti dreptul la 2 salarii) o veti putea obtine prin instanta la Tribunalul de domiciliu, sectia litigii de munca. termenul de prescriere este de 3 ani
concedierea este colectiva.este vorba de mai mult de 30 de salariatii intr-o luna calendaristica.stiam ca (dar nu sunt sigur) ca articolul 68 litera c o defineste "concediere colectiva" si la ramura comert contractul colectiv spune ceva de 4 salarii compensatorii.nu sunt insa sigur si asi dori un raspuns exact.
doresc sa stiu desemenea si toate demersurile legale pentru obtinerea lor,pas cu pas!
va multumesc!
costi_smkr a scris:

concedierea este colectiva.este vorba de mai mult de 30 de salariatii intr-o luna calendaristica.stiam ca (dar nu sunt sigur) ca articolul 68 litera c o defineste "concediere colectiva" si la ramura comert contractul colectiv spune ceva de 4 salarii compensatorii.nu sunt insa sigur si asi dori un raspuns exact.
doresc sa stiu desemenea si toate demersurile legale pentru obtinerea lor,pas cu pas!
va multumesc!

astept un raspuns exact,va rog!
1. CCM ramura comert prevede la art. 72(4) ca in cazul concedierii se va acorda 1 salariu de baza compensatoriu.

2. In cazul in care angajatorul refuza acordarea acestui salariu compensatoriu, veti actiona in judecata, la Tribunalul din raza dvs de domiciliu, sectia Litigii de munca. Aveti termen max 3 ani.
Veti depune o contestatie prin care solicitati acordarea acestor drepturi salariale.
La contestatie veti atasa inclusiv un extras din CCM ramura comert din care sa reiasa prevederea privind acordarea acestora. Depuneti 2 ex din fiecare contestatie si anexe.
Veti primi un termen de judecata.
1 sal se acorda in aceast ram in cazul concedierii individuale.
In cazul conecdierii colective se specifica:
[ link extern ]
Art. 78. -
(3) Pentru situatia in care se efectueaza concedieri colective, angajatorul va acorda compensatii banesti de minimum 4 (patru) salarii de baza lunare, drepturi superioare putand fi negociate in contractele colective de munca la nivel de unitate sau grupuri de unitati.

Dar cred ca trebuisa mai existe vreun act aditional care a micsorat acel nr de 4 salarii doar la 2 salarii, nu gasesc insa.
Dar poate un alt coleg va veni si va lamuri aceasta chestiune.