avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri Examen traducatori ro-en/ en-ro & ro-gr/ gr-ro
Discuție deschisă în Traduceri

Examen traducatori ro-en/ en-ro & ro-gr/ gr-ro

Salutare
In martie o sa am examenul pentru auorizatia de traducator din romana in engleza/ engleza- romana si din greaca in romana/ romana-greaca pentru stiinte juridice.
Tot incerc sa gases materiale pentru a ma pregti, dar simt ca imi sunt cam imprastiate informatiile. Ma puteti ajuta cu orice fel de informatii, va rog? Texte care sa se fi dat in trecut, documente, alte forumuri...?
Multumesc frumos!
Bettina
Cel mai recent răspuns: Bettina Mis , utilizator 11:31, 20 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Organizatorul examenului trebuie sa afiseze bibliografia de examen o data cu anuntul organizarii examenului respectiv.
Probabil veti primi un text de tradus (domeniu juridic) pentru fiecare tip de traducere, urmand a se corecta. Ar trebui sa va obisnuiti cu termenii juridici care vor fi utilizati in textele pe care le veti traduce dupa autorizare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iata un link unde este postat unul dintre subiectele pentru limba engleza:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

www.avocatnet.ro/forum/discu...
multumesc, Gheorghe Popa :)
Ultima modificare: Marți, 20 Februarie 2018
Bettina Mis, utilizator
multumesc

Cornel Vasile a scris:

Iata un link unde este postat unul dintre subiectele pentru limba engleza:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exemple subiecte pentru examenul traduceri rus-roman, roman-rus domeniul juridic Ludmila85 Ludmila85 Buna ziua! Imi doresc sa ma inscriu la urmatoarea sesiune de examen pentru obtinerea certificatului de traducator rus-roman, roman-rus domeniul juridic. Ma ... (vezi toată discuția)
Pregatire examen limbã strainã mariana21 mariana21 Bun gasit tuturor, as dori un sfat despre preagtirea pentru examenul de limba straina, respectiv de limba italiana, desi cred ca tipologia poate fi ... (vezi toată discuția)
Sfaturi pentru obținerea examenului de traducător IoanaScholler IoanaScholler Bună ziua! M-am înscris pentru sesiunea din octombrie pe domeniul juridic în limba engleză. Am ceva emoții având în vedere faptul că niciodata nu am ... (vezi toată discuția)