Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrarea in grupele de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrarea in grupele de munca

va rog sa-mi spuneti daca personalul medicalcare lucreaza in serviciile de anestezie terapie intensiva, terapie intensiva si unitatile de primire urgente din spitalele judetene de urgenta poate beneficia de grupa a II a de munca, deoarece ca salarizare aceste locuri de munca sunt incadrate la spor pentru conditiiideosebit de periculoase.

multumesc.
Decretul 215/1977

Art.2 (3)
In grupa II de munca se incadreaza cu caracter permanent:
a) minerii si celelalte categorii de personal care lucreaza in subteran in minele de sare;
b) personalul care executa drenuri la adincime mai mare de 8 m;
c) personalul navigant din aviatia civila care realizeaza cel putin 50% din numarul de ore de zbor (salturi sau starturi) prevazute in grupa I de munca;
d) sudorii care lucreaza in interior la nave, cazane, conducte, cilindri de locomotive, stilpi metalici inchisi, rezervoare, bazine si alte instalatii inchise;
e) personalul care executa operatii periculoase la fabricarea, incercarea, receptia, verificarea si manipularea munitiilor si a elementelor lor cu explozivi de sensibilitate mica, in conditiile stabilite in anexa nr. 2;
f) personalul care executa direct operatii de curatire de canale subterane, cosuri industriale, canale de fum, canale de la unitati de celuloza, instalatii din rafinarii, in interiorul cisternelor, rezervoarelor, tancurilor si conductelor petroliere;
g) personalul care executa ermetizari de cabine de avioane cu reactie;
h) personalul din sala masinilor (cazanelor si motoarelor) de pe nave oceanice, maritime, fluviale si de pe navele care executa lucrari legate de forajul marin; personalul de pe navele de pescuit in apele maritime si oceanice (exclusiv personalul auxiliar);
i) personalul care executa lucrari de manipulare si stivuire in sali de congelare si camere frigorifice cu temperatura sub minus 25 grade C.

Potrivit dispozitiilor art. 1 din Hotararea Guvernului nr. 1233 din 20 noiembrie 1990, personalul care este in activitate si care a lucrat in locurile de munca sau activitatile cu conditii de munca nocive, grele sau periculoase, de pe santierele de constructii-montaj, grupurile de santiere si intreprinderile-santier, inclusiv in unitatile de deservire ale acestora, bazele de productie, depozitele, laboratoarele, unitatile de mecanizare, se incadreaza in grupa a II-a de munca in vederea pensionarii pentru intreaga perioada efectiv lucrata dupa 18 martie 1969.
Prin art. 2 din acelasi act normativ se prevede ca nominalizarea persoanelor care se incadreaza in grupa a II-a de munca se face de consiliile de administratie impreuna cu sindicatele libere din unitati, tinand seama de conditiile deosebite de munca concrete in care isi desfasoara activitatea persoanele respective (nivelul noxelor existente, conditii nefavorabile de microclimat, suprasolicitarea fizica sau nervoasa, risc deosebit de explozie, iradiere sau infectare etc).