Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata somaj pentru pensionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata somaj pentru pensionar

Avand in vedere asa numita revoluie fiscala care... a schimbat total modul de calcul al salariilor va rog sa ma lamuriti... pentru un pensionar care lucreaza in unitate, societatea plateste si somajul in acei 2,25% si pentru acestia, exista undeva o prevedere in care se pot diminua acesti 2,25% cu o cota parte pentru somajul pensionarilor care evident nu or sa il mai incaseze in veci si pana anul trecut nici nu se retinea la pensionari?
Din pacate, nu mai exista exceptii in Codul fiscal pentru somaj , acea cota de 2.25% este contributie asiguratorie de munca care se aplica la fondul de salarii pentru toate persoanele angajate la baza bruta a fondului de salarii ,nu are legatura cu dumneavostra! angajatorul nu retine de la dumneavostra vreo contributie la fondul de somaj!