Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare in clasa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare in clasa

buna ziua,
Am absolvit in februarie 2018 Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative , specializarea Drept .
Tinând cont ca la momentul actual sunt incadrata in cadrul unei UAT cu studii superioare de scurta durata , pot promova in clasa imediat urmatoare ca si inspector grad superior ( acum sunt referent de specialitate , grad superior) si in ce conditii ?
Va multumesc.
Sunteti functionar public sau personal contractual?
functionar public
Nu aveti cum sa promovati din referent in inspector , decat daca se scoate postul la concurs .
promovarea in clasa nu se face urmare a studiilor absolvite ?
HG 611/2008
art. 121
(1) Promovarea reprezintă modalitatea de dezvoltare a carierei funcționarilor publici prin ocuparea, în condițiile legii, a unei:
a) funcții publice cu grad profesional superior celui deținut anterior promovării;
b) funcții publice dintr-o clasă superioară, ca urmare a obținerii unei diplome de nivel superior și a promovării examenului sau concursului organizat în acest sens;
....