avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare in clasa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare in clasa

buna ziua,
Am absolvit in februarie 2018 Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative , specializarea Drept .
Tinând cont ca la momentul actual sunt incadrata in cadrul unei UAT cu studii superioare de scurta durata , pot promova in clasa imediat urmatoare ca si inspector grad superior ( acum sunt referent de specialitate , grad superior) si in ce conditii ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:14, 20 Februarie 2018
Sunteti functionar public sau personal contractual?
functionar public
Nu aveti cum sa promovati din referent in inspector , decat daca se scoate postul la concurs .
promovarea in clasa nu se face urmare a studiilor absolvite ?
HG 611/2008
art. 121
(1) Promovarea reprezintă modalitatea de dezvoltare a carierei funcționarilor publici prin ocuparea, în condițiile legii, a unei:
a) funcții publice cu grad profesional superior celui deținut anterior promovării;
b) funcții publice dintr-o clasă superioară, ca urmare a obținerii unei diplome de nivel superior și a promovării examenului sau concursului organizat în acest sens;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare in clasa, functie publica ContSters287034 ContSters287034 Buna seara, un referent principal 2, incadrat in cadrul UAT, in urma absolvirii cu titlu de licenta Fac. de Stiinte Juridice si Administrative in anul 2011, ... (vezi toată discuția)
Promovarea functionarilor publici corinastrenc corinastrenc Am o nelamurire! Daca poate cineva sa ma ajute: Am absolvit studii superioare, după aceea m-am incadrat in functia de referent , clasa III, grad asistent, ... (vezi toată discuția)
Promovare functionar public tandrei1 tandrei1 Angajat bugetar, referent principal cu studii medii, vechime in functie peste 20 ani. Am terminat Facult de Manag-Fin , specializarea management, 3 ani cu ... (vezi toată discuția)