Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Firme obligate sa colecteze deseuri
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Firme obligate sa colecteze deseuri

Am cumparat de la firma Zara online cu livrare in magazin in Romania. Cei de la ambalare au pus fiecare produs in cate o cutie si m-am trezit cu ditamai teancul de cutii. Indivizii de la magazin au refuzat sa retina ei cutiile, pe motiv ca n-au unde sa le arunce/recicleze.
Nu sunt obligati sa aiba contract cu o firma de salubritate? Ii pot obliga cumva, daca mai fac vreo comanda, sa opreasca ei cutiile? Am facut plangere la Zara Spania, m-a sunat cineva si mi-a zis ca au discutat cu managerul si le-a zis ca nu avea ce sa faca cu ele.
Daca ati fi cumparat din marfa magazinului, ar fi fost altceva. Fiindca ati cumparat de la un tert (chiar daca se cheama la fel), cei de aici sunt obligati sa livreze marfa asa cum le-a venit. Explicati furnizorului daca doriti un mod particular de ambalare. Nu exista lege care sa-i oblige sa retina ambalajele.